perjantai 1. maaliskuuta 2019

Tiedote 2/2019

KOKO-ILTA RUUSUTORPAN KOULULLA
 
26.2. järjestettiin KoKo-ilta, jonka aiheena oli ”Mitä sosiaalinen media on tänä päivänä lasten elämässä”. Miten koulu ja vanhempi voi asiaa lähestyä ja ohjata lasta toimimaan Somessa. SOME-illan veti Maikku Sarvas, DI, tietotekniikan lehtori, sosiaalisen median opettaja, joka myös työskentelee lasten kanssa tietotekniikan parissa. Maikun esityksen löydät linkistä https://www.slideshare.net/maikkusarvas/somelapset-133396621 ja aiheeseen johdattelevan videon linkistä https://youtu.be/F40u46tosp0 . Lämmin kiitos kaikille osallistuneille ja isot kiitokset Maikulle!


KYSELY Toimintamme on tarkoitus palvella jäsenyhdistyksiämme ja suunnitella toimintaa sen mukaan. Aloitamme suunnittelemaan tulevaa toimintakautta (huhti/2019 – maalis/2020) ja suunnitelmaa varten olemme laatineet kyselyn, johon vastaamalla voit vaikuttaa KoKoEspoo ry:n toimintaan.

KOKOESPOO RY:N UUSIA JÄSENYHDISTYKSIÄ
KoKoEspoo ry:n jäsenmäärä on ylittänyt 70 jäsenyhdistyksen määrän – olemme Suomen toiseksi suurin
aluevanhempainyhdistys. Uusimmat KoKoEspoo ry:n jäsenyhdistykset ovat:
Kilon Koti ja Koulu -yhdistys ry
Olarin lukion vanhempainyhdistys ry (OLVY)
Pakankylän koulun vanhemapainyhdistys ry
Rinnekodin koulun vanhempainyhdistys ry

Lämpimästi tervetuloa mukaan osallistumaan sekä kehittämään KoKoEspoon toimintaa!! 


TULOSSA VUOSIKOKOUS 20.3.2019 klo 18-20 – merkitse pvm kalenteriin (tila vahvistetaan asap) Vuosikokouksessa tarvitaan ihan kaikkia KoKoEspoon jäsenyhdistyksiä mukaan. Mukana on nimittäin sääntöuudistus, josta jokaisen jäsenyhdistyksen olisi hyvä olla mukana päättämässä. Lisäksi tarvitsemme kovasti uusia jäseniä hallitukseen. Osan nykyisten hallitusten jäsenten lapset ovat tulossa aikuisikään ja tärkeää olisi saada mukaan henkilöítä, joihin Espoon kaupungin opetukseen, oppilaisiin, kouluihin ja vanhempiin liittyvät päätökset vaikuttavat.

Vuosikokouksessa käsiteltävät asiat:
 1. Todetaan kokouksen laillisuus.
 2. Valitaan kokouksen puheenjohtaja ja sihteeri sekä kaksi pöytäkirjantarkastajaa ja kaksi ääntenlaskijaa. 
 3. Esitetään yhdistyksen vuosikertomus, tilit ja tilintarkastajien lausunto edelliseltä toiminta ja tilivuodelta. 
 4. Vahvistetaan tilinpäätös edelliseltä tilikaudelta sekä päätetään vastuuvapauden myöntämisestä yhdistyksen hallitukselle ja muille tilivelvollisille tai niistä toimenpiteistä, joihin yhdistyksen hallinto antaa aihetta. 
 5. Valitaan hallituksen puheenjohtaja. 
 6. Valitaan hallituksen jäsenet erovuoroisten tilalle. 
 7. Päätetään hallituksen varajäsenten määrästä ja valitaan varajäsenet 
 8. Valitaan yksi tilintarkastajaa ja varatilintarkastaja tarkastamaan kuluvan toimintavuoden hallintoa ja tilejä. 
 9. Vahvistetaan jäsenmaksun suuruus. 
 10. Vahvistetaan talousarvio kuluvaa toimintavuotta varten. 
 11. Vahvistetaan toimintasuunnitelma kuluvaa toimintavuotta varten. 
 12. Päätetään mahdollisesta ilmoituslehdestä. 
 13. Käsitellään muut kokouskutsussa mainitut asiat: sääntömuutos 
Vuosikokousta ennen klo 17 meille tulevat esiintymään kiusaamisen vastaisen musiikkivideon tuottaneet Ewe ja Perttu. Lisätietoa videon teosta löydät artikkelista https://tinyurl.com/Ewe-Perttu.