maanantai 21. tammikuuta 2019

Tiedote 1/2019

KoKo-illat: Motoristi-ilta
16.1 2019 Järjestettiin KoKoEspoon teemailta, KoKo-ilta, Entressen kirjaston Sinisessä huoneessa. Illan teemana oli, kuinka voimme ennaltaehkäistä ja puuttua koulukiusaamiseen.Saimme illan vieraaksi yhden KoKoEspoon yhteisytökumppaneista, Motoristit koulukiusaamista vastaan ry:n (MKKV) tiedottajan Marko Saarisen, joka kertoi meille yhdistyksen toiminnasta ja tavoitteista. MKKV keskeisin toimintamuoto ovat kouluvierailut, joille lähdetään näyttävästi useiden kymmenten vapaaehtoisten moottoripyöräilijöiden voimin. Marko kertoi MKKV:n toiminnan käynnistyneen vuonna 2013, jolloin koulukäyntien määrä oli kahdeksan. MKKV toimii ympäri Suomen. Vuosina 2016-2019 yhdistys toteuttaa Lapland tourin, jolloin kouluvierailuilla käydään pohjoisinta Lappia myöden. Vierailuja eri kouluihin tehdään henkilöresurssien salliessa vuodessa noin 50, jotka ajoittuvat keväälle toukokuun alusta kesälomaa ja syksyllä syyskuun loppuun. Harmillisesti koululaiset lähtevät lomailemaan, kun paras moottoripyöräily aika alkaa ;-), mutta kyllä loma on ansaittu.Kouluvierailujen ideana on kuljettaa lapset tarinan
avulla ajattelemaan toisten huomioon ottamista niin,että koulussa olisi kaikilla turvallista olla omana itsenään. Tarinat ala- ja yläasteikäisille ovat hieman erilaisia. Kaikissa tapahtumissa ovat mukana yhdistyksen Ari Santaharju sekä tiedottaja Marko Saarinen.Ennen tapahtumaa ollaan yhteydessä kouluun yhteyshenkilöön ja käydään läpi tarkasti tapahtuman kulku. Myös kokoontumispaikalle tulleet motoristit ohjeistetaan hyvin. Tilaavalle taholle tilauudesta veloitetaan järjestön edustajien matkakulut sekä esitykseen liittyvän taikurin palkkio. Mukana on paljon hyväntekeväisyyttä, sillä tapahtumiin mukaan tulevat motoristit ovat liikkeellä täysin vapaaehtoisvoimin.
KoKo-iltaan mukaan kutsutut Niipperin koulun opettajat kuvailivat motoristien oppilaille yllätyksenä tullutta saapumista koskettavaksi hetkeksi. Sympaattisten motoristien vierailusta puhuttiin pitkään. Opettajille vierailu tarjosi hyvän tilaisuuden avata keskustelu kiusaamisteeman ympärille vielä monta kertaa tilaisuuden jälkeen. Joskus viesti on helpompi uskoa,
kun sen sano joku muu kuin opettaja tai vanhempi –
joskus siihen tarvitaan vakuuttava motoristi. Seuraa KoKoEspoon viestintää ja tule mukaan vanhempaintoimijoiden ja opettajien yhteisiin verkosto- ja
koulutusiltoihin! Jaetut ideat ovat parhaita ideoita.

Heti talviloman jälkeen: KoKo-ilta ti 26.2. klo 18-20 Ruusutorpan koululla Aihe: Mitä Sosiaalinen media on tänä päivänä lasten elämässä Tervetuloa kaikki Espoon vanhempainyhdistykset sekä koulut kuuntelemaan ja keskustelemaan mitä Sosiaalinen media on tänä päivänä lasten elämässä. Miten koulu ja vanhempi voi asiaa lähestyä ja ohjata lasta toimimaan Somessa. SOME-illan vetää Maikku Sarvas, DI, tietotekniikan lehtori, sosiaalisen median opettaja, joka myös työskentelee lasten kanssa tietotekniikan parissa. Katso lisää kutsusta https://tinyurl.com/KoKoKutsu ja/tai ilmoittaudu https://tinyurl.com/KoKoIlmo - paikkoja on rajatusti ja ne täytetään ilmoittautumisjärjestyksessä.

TULOSSA VUOSIKOKOUS 20.3.2019 – merkitse pvm kalenteriin
Vuosikokouksessa tarvitaan kaikkia KoKoEspoon jäsenyhdistyksiä mukaan. Mukana on nimittäin sääntöuudistus, josta jokaisen jäsenyhdistyksen olisi hyvä olla mukana päättämässä. Lisäksi tarvitsemme kovasti uusia jäseniä hallitukseen. Osan nykyisten hallitusten jäsenten lapset ovat tulossa aikuisikään ja tärkeää olisi saada mukaan henkilöítä